• Pierwszy z Brzegu
  • Pierwszy z Brzegu
  • Pierwszy z Brzegu
  • Pierwszy z Brzegu
  • Pierwszy z Brzegu

dołącz do nas fb

Newsletter

Imię:

E-mail:

Zamaluj faszyzm w Wołowie

Wołów. Grupa mieszkańców postanowiła zareagować na malowanie graffiti na murach. Zwłaszcza tych o symbolice faszystowskiej. Ich profil na Facebooku nosi nazwę „Antyfaszystowski Wołów”. W imię idei postanowili… upiększyć miasto. „Kontynuujemy kampanię odbrunatnienia miasta. Będziemy zamalowywać wulgarne i faszystowskie napisy, które szpecą nasze miasto. Sprawiamy, że Wołów znów staje się przyjazny i kolorowy” – deklarują.

Na wydarzenie, zatytułowane „Zamaluj faszyzm w Wołowie”, zaprosili wirtualnie przeszło 400 osób. Udział zadeklarowało około 30. Start: w sobotę 28 września, godz. 14.00. Cel: odmalowywanie dworca PKP w Wołowie. Wszystkie potrzebne pozwolenia są, jest nawet obstawa Policji. Na wypadek, gdyby ktoś postanowił przeszkodzić. Na szczęście obywa się bez incydentów.

Oprócz inicjatora całej akcji, Marcina Łysuńca i jego kolegi (oraz psa) przychodzi już po czasie jedna dziewczyna z puszką białej farby. Później przewijają się jeszcze dwie osoby. Zamalowują fragmenty ścian, gdzie inni pseudoartystycznie wyrazili swoje sympatie, antypatie i przekonania. Niezależnie od tego, jakie kto ma poglądy, nieco ironicznie można powiedzieć, że malowanie ścian z pewnością wołowskiemu dworcowi się przydało.

Powtórki jednak nie będzie. – Nie będziemy kontynuować akcji z powodu braku czasu, pieniędzy, oraz w związku z tym, że kolejne faszystowskie napisy stale się pojawiają, a nie chcemy nikomu robić za darmo białego podkładu – mówi Marcin. Kilka dni wcześniej zamalowali graffiti na garażach obok przejazdu kolejowego, jednak szybko pojawiły się nowe napisy. Pojawiają się też groźby. Póki co na merytoryczną dyskusję między dwoma zwalczającymi się obozami liczyć nie można… Na pewno natomiast przydałaby się większa aktywność Policji i mieszkańców. Malowanie koszmarnych znaków jest dewastacją naszego otoczenia.

MWK

Fot. Marta Wabiszczewicz-Krawczuk

 

Copyright by Pierwszy z Brzegu 2013 | Projekt i wykonanie ICVision.pl 2013